Oświetlenie, jako element aranżacji wnętrz

Urządzanie wnętrz, szczególnie w pierwszym mieszkaniu czy domu jest ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim nigdy się tym nie zajmowaliśmy, a jednocześnie zależy nam, aby wszystko wyglądało jak najlepiej. W doborze mebli, kolorów, dodatków kierujemy się własnym gustem i obowiązującymi trendami. Jednak często pomijamy oświetlenie i dokupujemy je dopiero na koniec. Czy prawidłowo?

Oświetlenie tworzy klimat

W każdym pomieszczeniu naszego domu oświetlenie jest niezwykle ważne. Przykładowo na otwartej przestrzeni tworzącej salon, kuchnię i jadalnie można z jego pomocą wyznaczyć odpowiednio strefy, dopierając rodzaj światła, kolor i intensywność. Możliwość zamontowania różnych źródeł światła lub regulacji sprawia, że w późniejszym etapie będzie nam łatwo dopasować klimat do naszego nastroju czy potrzeb. Jak chociażby jego przyciemnienie do romantycznej kolacji, czy w sytuacji gdy jesteśmy już zmęczeni i chcemy odpocząć od jasnego światła, które sprawdzi się przy przygotowywaniu imprezy dla znajomych i w czasie jej trwania.

Rysowanie światłem

Odpowiednie dobranie oświetlenia do poszczególnych części wystroju sprawi, że albo je wyeksponujemy, albo nieco ukryjemy. Umieszczając lampy w odpowiednich miejscach niejako rysujemy światłem tworząc w ten sposób imponujące wnętrze.

Tak więc planując wystrój nie można zapominać o oświetleniu i punktach świetlnych już na samym początku. Na etapie projektowania powinniśmy wiedzieć, jakie lampy i gdzie będą się znajdowały. Nawet jeśli w czasie późniejszych zakupów nie znajdziemy identycznych lamp, jak w projekcie, to na pewno takie, które będą zbliżone, wyglądem, stylem i właściwościami. Wszystko w ten sposób stworzy spójną całość.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *