Oświetlenie kuchni

Kuchnia jest kolejnym pomieszczeniem w naszym domu, które potrzebuje więcej jak jednego źródła światła. Jest to miejsce, w którym intensywnie toczy się życie całej rodziny w ciągu dnia, często pojawiają się w nim różne osoby, wykonując rozmaite czynności. W związku tym musi być niezwykle uniwersalne i pozwalać wygodnie się wszystkiemu oddawać. Kuchnia z pewnością może być różnorodnie zaaranżowana, co będzie w dużym stopniu determinować to, jakie oświetlenie powinniśmy wybrać.

Kuchnia jako osobne pomieszczenie

Gdy kuchnia stanowi niejako osobny pokój, z rozmieszczeniem oświetlenia skupiamy się jedynie na tej ograniczonej przestrzeni. Po uwagę należy wziąć lampy sufitowe. W tej kategorii mamy spory wybór, niektórzy decydują się na żyrandole, inni na sufity podwieszane wyposażone w oświetlenie punktowe. Następnie należy zastanowić się nad mniejszymi źródłami światła, tzn nad oświetleniem miejsc, w których wykonujemy poszczególne czynności, mowa tu np. o blacie na którym zawsze kroimy i przygotowujemy posiłki lub też o miejscu, w którym je spożywamy, aby nie jeść po omacku.

 

Aneks kuchenny

W tym przypadku nasza kuchnia jest niemal bezpośrednio połączona z salonem. Nic jej nie oddziela, jednak aby tak było możemy zagrać światłem. Przede wszystkim zadbajmy, aby salon i kuchnia miały osobne źródła światła, żeby gdy przebywamy w salonie w części kuchennej było ciemniej. Różnić powinny się również kolorem światła. Do salonu polecamy cieplejsze, do kuchni zaś chłodniejsze.

Kuchnia w strefie dziennej

Tutaj chodzi o sytuację, gdy owszem kuchnia jest otwarta na salon, jak ma to miejsce w przypadku aneksu, jednak przestrzeń jest większa i jest ona oddzielona od niego np. wyspą. Jest to dodatkowe rozwiązanie dzielące przestrzeń, które determinuje również oświetlenie. W takiej sytuacji musimy zadbać o oświetlenie kuchni, wyspy oraz dalszej części – czy to jadalni czy już salonu. Poza oczywistymi częściami umeblowania, również światło będzie nam wyraźnie dzielić przestrzeń. Nad wyspą świetnie sprawdzą się lampy wiszące, jednak należy zadbać, aby nie znajdowały się zbyt nisko, gdyż doprowadzą wówczas do zamknięcia otwartej przestrzeni.