Oświetlenie klatki schodowej

Klatki schodowe znajdują się zarówno w blokach, jak i w domach, wszystko oczywiście zależy od indywidualnego projektu. Warto jednak zauważyć, że schody to część naszego domu, która powinna być odpowiednio doświetlona, gdyż bardzo łatwo się na nich przewrócić, a tutaj już prosta droga do urazu. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się na klatkach schodowych?

Oświetlenie ścienne

Wiele osób poleca oświetlenie ścienne, czyli różnego rodzaju kinkiety, właśnie na klatki schodowe.  Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w ciasnych przestrzeniach. Kinkiety nie muszą być nudne. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo nietuzinkowych wzorów i kolorów, które dodadzą naszym schodom niebywałego charakteru.

Istotne elementy w oświetleniu klatki schodowej

Przede wszystkim jeśli planujemy rozmieszczenie oświetlenia na klatce schodowej, czy po prostu schodach w naszym domu, powinniśmy pamiętać, że jego zapalenie powinno być możliwe zarówno jeśli znajdujemy się na górze, jak i na dole. Potrzebujemy więc przynajmniej dwóch włączników. Niektóre osoby decydują się również na dwa niezależne źródła światła, aby swobodnie schodzić po schodach, w sytuacji gdy jedno ulegnie awarii.

Warto w czasie planowania oświetlenia i włączników wziąć pod uwagę długość klatki schodowej. Przykładowo w blokach stosuje się wyłączniki czasowe, jeśli włączymy światło to po pewnym czasie samo ono gaśnie. Jeszcze nie tak dawno temu można było spotkać się z sytuacją, że światło gasło zanim dotarliśmy do celu i pozostałą część schodów musieliśmy pokonywać po omacku. Warto więc zadbać, aby do takich sytuacji nie dochodziło lub np. zastosować dodatkowy, awaryjny włącznik po drodze.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *