Jasny salon – centralny punkt w każdym domu

Salon jest jednym z  istotniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w nim odpoczywamy, spędzamy czas z bliskimi czy oddajemy się rozrywce. Tutaj przyjmuje się również gości – znajomych i rodzinę. Słowem salon pełni niezwykle istotną rolę i powinien być odpowiednio podkreślony w każdym domu lub mieszkaniu.

Oświetlenie w salonie

Z pewnością jeden żyrandol to za mało, jednak należy pamiętać, aby przy planowaniu oświetlenia brać pod uwagę wielkość pomieszczenia. Z pewności w salonie powinno być jasne, białe światło, które odpowiednio dopasuje się do przeznaczenia tej przestrzeni. W niektórych projektach do salonu prowadzą niewielkie schodni, wówczas świetnie sprawdzi się ich podświetlenie poprzez umieszczenie oświetlenia w podłodze.

Dodatkowe światło

Planując aranżację salonu warto również zastanowić się czy nie przyda nam się dodatkowe oświetlenie, jak np. lampka do czytania w sąsiedztwie fotela czy kanapy. Jeśli z koeli pomieszczenie jest duże możemy pozwolić sobie na duży żyrandol sufitowy i dopasowane do niego punkty świetlne na ścianach. W ten sposób stworzymy spójną, a jednocześnie odpowiednio dopasowaną do siebie i podzieloną na strefy całość.

Jeśli nie posiadamy doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, a zależy nam na spektakularnym efekcie z pewnością warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy dekoratora wnętrz. Projekt i wszystkie elementy jego realizacji będą się odbywać z naszym udziałem, więc będziemy decydować, co chcemy, a czego nie,  a jednocześnie zyskamy pewność, że zobaczymy efekt wow.

Największym problemem dla osób, które nigdy nie projektowały przestrzeni, jest dobranie lamp do większej przestrzeni, gdzie nie wystarczy jeden punkt świetlny. Przykładowo salon, jadalnia i kuchnia, połączone ze sobą w otwartej przestrzeni wymagają odpowiedniego podziału. Oświetlenie będzie tu wyznaczać strefy i musi to robić skutecznie, abyśmy uzyskali pełną spójność i piękny wygląd naszego domu.