Styl skandynawski w mieszkaniu

Od wielu lat styl skandynawski jest popularny w naszym kraju. Upowszechniły go znane sieciówki, oferując tanie i proste meble. Obecnie jest to styl, który chętnie wykorzystujemy w naszych mieszkaniach. Nawet jeśli nie podążamy za nim w każdym najmniejszym szczególe, to pojedyncze rzeczy są na tyle uniwersalne, że odnajdą się w każdej przestrzeni.

Powstanie stylu

Styl skandynawski narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Inspiracją było malarstwo Carla Larssona, który przedstawiał idylliczne życie domowe na swoich akwarelach. Kolorystyka jego obrazów była jasna, pastelowa, rozbielona. Taka paleta barw dalej funkcjonuje wśród wyróżników stylu.

Minimalizm

Kwintesencją stylu skandynawskiego jest minimalizm. Styl skandynawski charakteryzuje maksymalna prostota i funkcjonalność. Meble muszą mieć określoną funkcję, nie powinny posiadać zbyt wielu ozdób. W pomieszczeniu nie powinno być również zbyt wielu mebli. Najprostszym sposobem do uzyskania tego efektu są meble modułowe. Sofy modułowe można dopasować do każdej przestrzeni, wykorzystując wybrane elementy, które będą odpowiednio dopasowane do przestrzeni.

Jasne kolory

Kolorystyka przestrzeni powinna być jasna, kolory powinny być pastelowe, rozbielone. Dominują więc błękity, pastelowe róże, jasne szarości i oczywiście biel. Cała przestrzeń w białym kolorze może być właśnie kwintesencją stylu. Oprócz kolorów ścian ważna jest też podłoga. Obecnie na rynku dostępne są panele w białych kolorach, ale dobrze z jasnymi kolorami współgrają również jasne i ciemne drewniane odcienie. Te pierwsze dobrze współgrają z kolorystyką i rozjaśniają wnętrze, a te drugie podkreślają jasne odcienie poprzez kontrast.

Miękkie dodatki

Dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim powinny być zrobione z naturalnych materiałów i dawać poczucie ciepła i przytulności. Materiałami, które dobrze się wpisują, są len, bawełna, wełna. Ważne, aby były to materiały naturalne, bo współgranie z naturą jest w stylu skandynawskim bardzo istotną kwestią. Dobrze więc unikać materiałów sztucznych, udających prawdziwe. Obecnie uznaje się jednak niewielkie odstępstwa. W stylu skandynawskim sprawdzi się narzuta z futra, jednak ono może nie być naturalne. Nowoczesne trendy i ekologiczne podejście sprawiają, że ten element w wystroju można wymienić na udający naturalne futro. Dzięki temu zyskamy przyjemne odczucie bez niepotrzebnych ofiar.